1۶ نکته مهم درباره سفره و میز ناهارخوری

صبحانه، ناهار، شام. بیشتر ما روزی ۳ وعده غذا می خوریم و در هر وعده به ارزش غذایی که می خوریم و روش پخت غذاهایمان توجه داریم اما نکته دیگری که معمولا از آن غفلت می کنیم، اهمیت سفره و سطحی است که روی آن غذا می خوریم؛ در حالی که این موضوع به طور مستقیم با سلامت ما ارتباط دارد.

در گذشته بیشتر از سفره های حصیری و پارچه ای استفاده می شد اما این روزها بیشتر از سفره های پلاستیکی استفاه می شود. استفاده از این سفره ها به دلیل اینکه راحت تر تمیز می شوند و رطوبت و چربی غذا را به سطوح زیرین انتقال نمی دهند و همچنین تنوع بیشتری در طرح و رنگ دارند، رایج تر است. در مورد سفره لازم است به این نکات بهداشتی توجه کنید:

۱) بهتر است اندازه سفره غذا با تعداد نفرات و تعداد افراد خانواده تناسب داشته باشد تا شستن، پهن کردن و جمع کردن آن راحت تر باشد.

۲) سفره هایی انتخاب کنید که پشت وروی شان معلوم است تا راحت بتوانید همیشه از سطح رویی سفره استفاده کنید. سفره های پشت کرک دار گرد و خاک و آلودگی بیشتری به خودشان می گیرند. همچنین سفره هایی که سطح صاف دارند نسبت به سفره هایی که طرح های برجسته دارند بهتر و راحت تر تمیز می شوند.

۳) هنگام چیدن ظروف یا توزیع غذا، روی سفره راه نروید.

۴) تکه های غذا مانند استخوان های خورش، هسته آلو و.. را در سفره نیندازید برای این کار از ظرف مخصوصی که برای این کار در سفره قرار می دهید، استفاده کنید.

۵) باقی ماندن ذرات ریز غذا در سفره موجب رشد میکروب ها و آلودگی ها می شود. بعد از غذا خوردن سفره را با یک دستمال نخی نم دار و سپس با یک دستمال خشک تمیز کنید و بعد از از بین رفتن رطوبت آن را تا کنید.

۶) در صورت ریختن غذا در سفره حتما آن را به طور کامل با آب گرم و مایع شوینده بشویید و ریز نور خورشید قرار دهید.

۷) هنگام جمع کردن سفره، ابتدا دو سر سفره را روی هم قرار دهید و سپس آن را به دفعات لازم تا کنید با این کار قسمت زیر سفره که روی زمین بوده است با سطح داخلی آن که محل قرار دادن غذاست، تماس پیدا نمی کند.

۸) باقی مانده نان را از سفره بردارید. ماندن نان در سفره موجب کپک زدن نان می شود. نان را در پارچه ای نخی بپیچید سپس در کیسه پلاستیکی قرار داده و در یخچال نگهداری کنید.

۹) هر دو هفته یکبار سفره غذاخوری را با آب گرم و مایع شوینده بشویید و زیر نور شفابخش خورشید قرار دهید تا خشک شود.

۱۰) تمیز کردن سفره بعد از غذاخوردن، آن هم سفره بزرگی که تعداد زیادی مهمان در آن غذا خورده اند، کار آسانی نیست. به همین خاطر بعضی ها ترجیح می دهند از سفره های یک بار مصرف پلاستیکی استفاده کنند و جمع کردن و دور انداختن کل سفره با باقی مانده غذاها و آشغال های داخل آن را خیلی لذت بخش می دانند غافل از اینکه این کار به محیط زیست آسیب می رساند. بنابراین بهتر است برای حفظ زمین پاک و سلامت آیندگان مان هم که شده، زحمت تمیز کردن و شستن سفره را بپذیریم.

۱۱) وقتی سفره روی زمین پهن می شود، هنگام نشستن و برخاستن از روی زمین فشار زیادی به استخوان ها و مفاصل زانو و کمر وارد می شود. به همین دلیل خیلی ها به ویژه افراد مسن ترجیح می دهند در حالت نشسته و پشت میز غذا بخورند اما در مورد میز ناهار خوری هم باید نکاتی مورد توجه قرار بگیرد. نکته های زیر را بخوانید.

۱۲) از میز ناهار خوری  برای قرار دادن اشیا و لوازم هم استفاده می شود. گاهی ممکن است جاکلیدی، کیف پول و پلاستیک میوه را که همگی حاوی آلودگی های زیادی هستند، روی میز بگذارید. گاهی هم ممکن است هنگام آشپزی از میز استفاده کنید و سطح میز با مواد خام مانند تخم مرغ، گوشت، مرغ و ماهی یا گل و لای سبزی آلوده شود. بنابراین اگر روی میز غذا می خورید باز هم بهتر است هنگام غذا خوردن روی میز سفره بیندازید. بهتر است از یک سفره یا رومیزی پارچه ای که به راحتی بتوانید آن را با آب گرم و مواد شوینده بشویید، استفاده کنید. بعد از صرف غذا سفره را در سینک ظرف شویی بتکانید و هر چند وقت یک بار آن را با آب گرم و صابون بشویید و بگذارید زیر نور خورشید خشک شود.

۱۳) بهتر است سطح روی میز ناهار خوری شیشه ای باشد. تمیز کردن میزهای چوبی یا ترکیب شیشه و چوب مشکل است. چوب را نمی شود با محلول های شوینده آمونیاکی، سرکه یا محلول های شیشه پاک کن تمیز کرد.

۱۴) بهتر است میز کنار پنجره یا زیر لامپ باشد تا آلودگی ها و کثیفی ها زود دیده و برطرف شوند.

۱۵) در صورت وجود ترک رویه میز را تعویض کنید. ترک ها محل مناسبی برای رشد میکروب ها هستند و در یک ترک بسیار باریک تعداد بسیار زیادی میکروب جای می گیرد.

۱۶) سطح میز را حداقل دو بار در هفته تمیز کنید. برای این کار از دستمال نخی تمیز و آب گرم و مایع شوینده استفاده کنید. علاوه بر سطح رویی لبه های میز را هم تمیز کنید. در صورتی که سطح میز خیلی آلوده است یک فنجان آب گرم، یک فنجان الکل و یک قاشق غذاخوری سرکه را با هم مخلوط کرده و روی میز اسپری کنید. بعد با دستمال تمیز آن را خشک کنید. در صورت لزوم برای از بین بردن لکه ها از فرچه استفاده کنید. سپس روی میز را با دستمال تمیز نمدار پاک کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *